Friday, October 7

विदेशमा हुँदा श्रीमति टाप कस्न थालेपछि कोरियामा रहेका विवाहित युवाहरु त’नावमा, यि तरिका अपनाइ सम्बन्ध सुमधुर बनाउन सकिने

October 23, 2021 1011

निर्दोश शिव, दक्षिण कोरिया। सुर्खेतका तिलक बहादुर चौधरीले कोरियामा १० वर्ष कमाएको पैसा लिएर श्रीमती अन्तै भा’गिन् भन्ने समाचार बाहिर आयो। यसबाट गोर्खेहरूले ध्यान दिनुपर्ने कुराहरू: संसार विश्वासमै चलेको छ तथापि पूरै विश्वास कसैलाई पनि नगर्ने, अलिकति श’ङ्का र नि’गरानी पनि राख्ने, पास गर्दा २ पैसा सस्तो हुन्छ भनेर घर घडेरी सबै श्रीमतीको नाममा पास नगरिदिने।

श्रीमतीको खातामा त्यति मात्रै पैसा जम्मा गर्ने, ‘जति पैसा’ लिएर गए तापनि ठूलो प’छुतो नहोस्। मतलब त्यति पैसा लिएर गएर तेरो जिन्दगी चल्छ भने चलोस् भन्न सकिने मात्रै श्रीमतीको खातामा जम्मा गर्ने । जस्तै ८/१० लाख र श्रीमतीको खाता खोल्दा आफ्नो विवरण नि राख्न लगाउने अथवा संयुक्त/जोइन खाता खोल्न पनि सकियो।

श्रीमतीको आवश्यक खर्चमा ल्याङ्ल्याङ नगर्ने तर फजुल खर्च गर्न नदिने। श्रीमतीले चाहेजतिको सबै कुरा पनि नकिनिदिने । किनकि जिन्दगी भनेकै एड्जस्ट/सम्झौ’ता हो भन्ने बुझ्न जरुरी छ। श्रीमतीलाई बिनाकामको/ फुर्सदिलो नबनाउने। पढाइ या जागिर/व्यवसाय या बच्चा हुर्काउने काममा लगाउने । किनकि जब मान्छेको काम हुँदैन अथवा धेरै फुर्सदिलो हुन्छ नि त्यो बेलामा मनमा न’कारा’त्मक कुराहरू धेरै आउँछन् अनि मान्छे बि’ग्रन समय लाग्दैन।

श्रीमतीलाई त्यति मात्रौ माया गर्ने, विश्वास गर्ने जति गर्दा टाउकोमा टेक्दैनन्। अर्थात् श्रीमतीलाई शिरमा हैन मुटुमा राख्ने। घरकाले गर्ने श्रीमतीका कुरा पूर्ण रूपमा पनि नपत्याउने र श्रीमतीले गर्ने घरका कुरा पनि पूर्ण रूपमा नपत्याउने। किनकि बढाइचढाइ गरेर भन्ने बानी प्रायःको हुन्छ र अर्काको घर बि’गार्न खोज्ने छिमेकी प्रायःका हुन्छन्।

बराबर उमेरकी केटी पनि बि’हे नगर्ने र बाउछोरीजस्तै देखिने पनि बिहे नगर्ने। जस्तै: ३-७ वर्षको फरक। श्रीमतीलाई आफ्नो खुट्टामा आफैं उभिन सिकाउने/ सहयोग गर्ने। र अन्त्यमा, तिलकले प्र’ह’रीमा उ’जु’री गरेपछि प्र’ह’रीले तिलककी श्रीमतीलाई प’क्रा’उ गर्छ र गर्न सक्नैपर्छ। अनि कुरा अ’दा’लतमा जान्छ का’नु’न अनुसार श्रीमान श्रीमतीले सम्पत्ति पाउँछन्न यदि सम्बन्ध वि’च्छेद गर्नेभए । हैन भने त सम्बन्ध पुनः निरन्तर चल्ने होला। नेपालको प्र’ह’री प्रशासन र अ’दाल’तले आफ्नो धर्म बिर्सेन भने तिलकले १० वर्ष कमाएको सबै गुमा’उनु पर्दैन र तिलकजस्ता कसैले पनि पर्दैन सबै पैसा गुमाउन। मलाई लागेका कुरा हुन् अरूलाई मन पर्नैपर्छ भन्ने छैन ।

प्रतिकृया दिनुहोस्