Monday, May 23

दक्षिण कोरिया गरिब देशको चौथो स्थानमा

October 31, 2021 1350

दक्षिण कोरिया विश्वको बिकसित मुलुकहरुको तुलनामा सापेक्ष गरी’बीमा चौथो स्थानमा रहेको तथ्याड़कले देखाएको छ। आर्थिक सहयोग र विकास संगठन (ओईसीडी) को तथ्या्क अनुसार, देशको सापेक्ष गरी’बी दर, औसत आयको ५० प्रतिशत भन्दा कम आय भएका मानिसहरुको प्रतिशतको संदर्भमा २०१८-१९ मा १६.७ प्रतिशत रहेको छ।

यो पेरिसस्थित धनी राष्ट्रहरुको क्लबको ३७ सदस्य देशहरुको बीच चौथो उ’च्च दर हो। दक्षिण कोरियाको आंकडा ११.१ प्रतिशतको ओईसीडी औसत भन्दा ५.6 प्रतिशत अंक बढी छ। कोस्टारिकामा सबैभन्दा बढी सापेक्षिक गरिबी दर २०.५ प्रतिशत छ । त्यसपछि संयुक्त राज्य अमेरिकामा १७.८ प्रतिशत र इजरायलमा १६.९ प्रतिशत छ।

तुलनात्मक तथ्याङ्कहरू जापानको लागि १५.७ प्रतिशत, बेलायतको लागि १२.४ प्रतिशत, क्यानडाको लागि ११.६ प्रतिशत, फ्रान्सको ८.५ प्रतिशत र डेनमार्कको लागि ६.१ प्रतिशत रहेका छन्। केही विश्लेषकहरुका अनुसार दक्षिण कोरियाको उच्च सापेक्ष गरी’बी दर यसको बु’ढ्यौली जनसंख्यालाई मानिएको छ ।

२०१८ मा ६५ वर्ष र माथिका दक्षिण कोरियालीहरूको ग’रिबी दर ४३.४ प्रतिशत थियो जुन ओईसीडी सदस्यहरूमध्ये सबैभन्दा उ’च्च र ओईसीडीको औसतभन्दा तीन गुणा हो। २०१७मा एशियाको चौथो ठूलो अर्थतन्त्र एक वृ’द्ध समाज बन्यो, जब ६५ वर्षभन्दा माथिका व्यक्तिहरूको अनुपात यसको सम्पूर्ण जनसंख्याको १४ प्रतिशतभन्दा बढी पुग्यो। यो संख्या २०२५ मा १०.५१ मिलियन, वा कुल जनसंख्याको २०.३ प्रतिशत पुग्ने प्रक्षेपण गरिएको छ। Hotpati

प्रतिकृया दिनुहोस्