Thursday, October 6

विदेशबाट आउने नेपालीले एउटाभन्दा बढि मोबाईल ल्याएमा भन्सार लाग्ने, जानौं भन्सार कति लाग्छ?

November 30, 2021 1222

के तपाईं विदेशबाट नेपाल आउने योजनामा हुनुहुन्छ रु यदि हुनुहुन्छ र कसैको सामान पनि ल्याइदिनुपर्ने भएको छ भने स’तर्क हुनुहोला। त्रिभुवन विमानस्थलको भन्सार कार्यालयले यसरी विदेशबाट आउनेहरुलाई जोकसैको सामान नल्याउन र ल्याउनै परे राम्रोसँग हेरेर मात्र ल्याउन आग्रह गरेको छ।

कार्यालयले एक सूचना जारी गर्दै पछिल्लो समय विदेशबाट आउनेहरु सुन त’स्क’रीमा प’क्रा’उ पर्ने गरेको र ब’यानमा आफूलाई त्यसबारे केही थाहा नभएको जानकारी दिने गरेकाले यस्तो ठ’गीबाट जोगिन आग्रह गरेको छ । त्यसैले विमानस्थलमा कसैले ल’लाइ फ’काइ कुनै सामान लगिदिन भनेमा राम्रोसँग बुझेर मात्र ल्याउन त्रिभुवन विमानस्थलको आग्रह छ ।

त्रिभुवन विमानस्थल हुँदै स्वदेश आउने यात्रुहरुले प्रचलित का’नु’नले दिएको सुविधाभन्दा बढी मात्रामा सुन, ल्याप्टप, मोबाइल ल्याउने गरेका छन् । यसरी सामान ल्याउँदा यात्रुहरु का’नु’नी फ’न्दामा पर्ने गरेका छन् । भन्सार ऐन, २०६४ को दफा ९ को उपदफा ९३० ले दिएको अधिकार प्रयोग गरी गएको जेठ १५ गतेदेखि लागु हुने गरी यात्रुले आफूसँगै ल्याउन र लैजान पाउने सामानको तल उल्लेखित परिमाणमा मात्र भन्सार महसुल छुटमा ल्याउन पाउने भन्सार कार्यालयले जनाएको छ ।

व्यक्तिगत प्रयोगको सुनको गहना ५० ग्रामसम्म ५० ग्राम भन्दा थप २०० ग्रामसम्मको सुनका गहनालाई भन्सार महसुल लिई जाँचपास गर्न सकिने र त्योभन्दा बढी परिमाणका सुनका गहना ल्याएमा त्यस्तो बढी परिमाण ज’फत गरिने, व्यक्तिगत प्रयोगका सुनका गहना बाहेक अन्य जुनसुकै स्वरूपको सुन अधिकतम १०० ग्रामसम्मलाई भन्सार महसुल लिई जाँचपास गर्न सकिने र त्योभन्दा बढी परिमाणको सुन ल्याएमा त्यस्तो बढी परिमाण ज’फत गरिने ।

व्यक्तिगत प्रयोगको ट्याबलेट वा ल्यापटप १ वटा ९त्योभन्दा बढी भएमा भन्सार महसुल लाग्ने । व्यक्तिगत प्रयोगको मोबाइल १ वटा त्योभन्दा बढी भएमा भन्सार महसुल लाग्ने । र’क्सी १ लिटरसम्मको बोतल १ त्योभन्दा बढी परिमाणको र’क्सी जफत गरिने।

प्रतिकृया दिनुहोस्